پروتزهای متحرک و ثابت

پروتزهای متحرک و ثابت
پروتز ثابت و متحرک
پروتزثابت

پروتزثابت و متحرک تاج ها و اکثر پل ها دستگاه های مصنوعی ثابت هستند. برخلاف وسایل قابل جابجایی مانند دندان مصنوعی ، که می توانید روزانه بیرون بیاورید و تمیز کنید ، تاج ها و پل ها روی دندان ها یا ایمپلنت های موجود سیمان می شوند و فقط می توانند توسط دندانپزشک برداشته شوند.

تاج ها چگونه کار می کنند؟

از تاج برای پوشاندن کامل و یا “پوشاندن” دندان آسیب دیده استفاده می شود. علاوه بر تقویت دندان آسیب دیده ، می توان از تاج برای بهبود شکل ، شکل یا ترازبندی آن استفاده کرد. یک تاج نیز می تواند در بالای ایمپلنت قرار گیرد تا شکل و ساختار دندان مانند عملکرد را فراهم کند. تاج های چینی یا سرامیکی می توانند با رنگ دندان های طبیعی شما مطابقت داشته باشند. مواد دیگر شامل آلیاژهای طلا و فلز ، اکریلیک و سرامیک است. این آلیاژها به طور کلی از چینی ها قوی تر هستند و ممکن است برای دندان های پشتی توصیه شوند. از پرسلان چسبیده به پوسته فلزی غالباً استفاده می شود زیرا هم محکم است و هم جذاب.

پروتزثابت و متحرک

دندانپزشک شما ممکن است تاج را به موارد زیر توصیه کند:

 • اگر دندان کافی باقی نماند ، یک پر کننده بزرگ را جایگزین کنید
 •  از دندان ضعیف در برابر شکستگی محافظت کنید
 •  شکستگی دندان را بازیابی کنید
 •  یک پل وصل کنید
 •  ایمپلنت دندان را بپوشانید
 • دندان بی رنگ یا بد فرم را بپوشانید
 •  دندانی را که درمان کانال ریشه داشته است بپوشانید
پل ها چگونه کار می کنند؟

در صورت از دست دادن یک یا چند دندان ممکن است بریج توصیه شود. شکاف هایی که در اثر از دست دادن دندان ها ایجاد می شود ، در نهایت باعث چرخش یا جابجایی دندان های باقیمانده در فضاهای خالی می شود و در نتیجه بد گزیدگی ایجاد می کند. عدم تعادل ناشی از از دست دادن دندان ها همچنین می تواند منجر به بیماری لثه و اختلالات مفصل گیجگاهی فکی (TMJ) شود.

از پل ها معمولاً برای جایگزینی یک یا چند دندان از دست رفته استفاده می شود. آنها فضایی را که دندانها از دست رفته اند ، گسترش می دهند. پل ها به دندان های طبیعی یا کاشت های اطراف فضای خالی سیمان می شوند. این دندانها که به آنها تکیه گاه گفته می شود ، به عنوان لنگر برای پل عمل می کنند. یک دندان جایگزین ، به نام pontic ، به تاج هایی که پایه ها را می پوشاند متصل شده است. مانند تاج ها ، شما مواد زیادی برای پل ها دارید. دندانپزشک می تواند با توجه به محل قرارگیری دندان (یا دندان) از دست رفته ، عملکرد آن ، ملاحظات زیبایی و هزینه ، به شما کمک کند که از آن استفاده کنید. پل های چینی یا سرامیکی می توانند با رنگ دندان های طبیعی شما مطابقت داشته باشند.

پروتز متحرک
تاج ها و پل ها چگونه ساخته می شوند؟

قبل از ساختن تاج یا بریج ، باید اندازه دندان (یا دندان) کاهش یابد تا تاج یا بریج به درستی روی آن قرار بگیرد. پس از کاهش دندان / دندان ، دندانپزشک احساس می کند که یک قالب دقیق برای تاج یا بریج تهیه می کند. اگر قرار است از پرسلن استفاده شود ، دندانپزشک سایه مناسب تاج یا بریج را متناسب با رنگ دندانهای موجود تعیین می کند.
با استفاده از این برداشت ، آزمایشگاه دندانپزشکی تاج یا بریج شما را در مواد مشخص شده توسط دندانپزشک ایجاد می کند. در هنگام ساخت تاج یا بریج دائمی ، تاج یا بریج موقتی برای پوشاندن دندان آماده شده قرار داده می شود. وقتی تاج یا بریج دائمی آماده شد ، تاج یا پل موقت برداشته می شود و تاج یا بریج جدید روی دندان یا دندانهای آماده شده شما سیمان می شود.

تاج ها و پل ها چه مدت دوام دارند؟

در حالی که تاج ها و پل ها می توانند تا آخر عمر ادامه داشته باشند ، اما گاهی اوقات سست می شوند یا از بین می روند. مهمترین اقدامی که می توانید برای اطمینان از طول عمر تاج یا پل خود انجام دهید ، رعایت بهداشت دهان و دندان است. اگر دندان یا استخوان نگهدارنده آن در جای خود در اثر بیماری های دندانی آسیب ببیند ، بریج می تواند تکیه گاه خود را از دست بدهد. با مسواک زدن با خمیر دندان های حاوی فلوراید دو بار در روز و استفاده از نخ دندان روزانه ، لثه ها و دندان های خود را سالم نگه دارید. همچنین برای معاینه و نظافت حرفه ای به طور مرتب به دندانپزشک و بهداشت خود مراجعه کنید.

پروتز ثابت و متحرک
پروتزهای متحرک
دندان مصنوعی چیست؟

دندان مصنوعی جایگزینی برای دندانهای از دست رفته است که می تواند خارج شود و دوباره در دهان شما قرار گیرد. در حالی که پروتزها به برخی از عادت ها عادت می کنند و هرگز کاملاً مشابه دندان های طبیعی فرد نخواهند بود ، پروتزهای امروزی ظاهری طبیعی دارند و راحت تر از همیشه هستند.
دو نوع پروتز اصلی وجود دارد: کامل و جزئی. دندانپزشک با توجه به اینکه برخی یا تمام دندانهای شما جایگزین می شود و هزینه آن به شما کمک می کند نوع پروتز مناسب برای شما را انتخاب کند.

مبانی پروتز جزئی
فواید دندان مصنوعی

جایگزینی دندانهای از دست رفته به بهبود ظاهر و لبخند شما کمک می کند. بدون حمایت از پروتز ، عضلات صورت آویزان می شوند و باعث می شوند فرد پیرتر به نظر برسد. پروتزهای دندانی می توانند به شما کمک کنند تا راحت تر غذا بخورید و صحبت کنید.

دندان مصنوعی جزئی از یک نوع دستگاه دندانپزشک شما ممکن است توصیه شده است. با استفاده از این نوع دستگاه های دندانی ، دندانهای کاذب توسط یک چهارچوب فلزی پشتیبانی می شوند. چارچوب فلزی ، تا حدودی مانند نگهدارنده به دندانهای طبیعی در دو طرف دندانهای کاذب متصل می شود. انجمن دندانپزشکی کانادا (CDA) توضیح می دهد که شما می توانید به راحتی دستگاه را در خانه بیرون بیاورید ، این امر به شما امکان می دهد شب آن را بیرون آورده و کاملاً تمیز کنید .

دندان مصنوعی چگونه کار می کند؟

با پروتزهای کامل ، یک پایه اکریلیک گوشتی روی لثه ها قرار می گیرد. پایه دندان مصنوعی فوقانی کام (سقف دهان شما) را می پوشاند ، در حالی که پایه دندان مصنوعی تحتانی مانند نعل اسبی است تا زبان شما را در خود جای دهد.

دندان مصنوعی به طور سفارشی در آزمایشگاه دندانپزشکی از برداشت شما از دهان ساخته می شود. دندانپزشک شما تشخیص می دهد که کدام یک از سه نوع پروتز دندان در زیر برای شما مناسب است.پروتزهای دندانی ثابت و متحرک 1

پروتز کامل معمولی یا فوریپروتزهای دندانی ثابت و متحرک 2

پروتز جزئی

 • دندان مصنوعی کامل

پس از برداشتن دندان های باقیمانده و بهبود بافت ها ، یک پروتز معمولی کامل در دهان شما قرار می گیرد. بهبود ممکن است چندین ماه طول بکشد و در این مدت شما بدون دندان هستید.

 • پروتز کامل فوری

پروتز کامل فوری بلافاصله پس از برداشتن دندانهای باقیمانده قرار می گیرد. (دندانپزشک شما در هنگام مراجعه قبلی اندازه گیری می کند و از فک شما مدل می گیرد.) در حالی که پروتزهای فوری این مزیت را به وجود می آورند که هرگز مجبور نیستید بدون دندان خود باشید ، آنها باید چندین
ماه پس از قرار دادن دوباره تمیز شوند. دلیل آن این است که استخوان حامل دندان با بهبودی دوباره شکل می گیرد و باعث شل شدن پروتز می شود.

 • پروتز جزئی

پروتز جزئی بر روی چهارچوب فلزی قرار می گیرد که به دندان های طبیعی شما متصل می شود. بعضی اوقات تاج ها روی بعضی از دندان های طبیعی شما قرار می گیرند و به عنوان لنگر برای دندان مصنوعی عمل می کنند. پروتزهای جزئی گزینه ای قابل جابجایی برای پل ها هستند.

چه مدت قبل از اینکه به دندانهای مصنوعی خود عادت کنم؟

پروتزهای جدید ممکن است در چند هفته یا حتی ماه های اول احساس ناخوشایند یا ناخوشایند داشته باشند. خوردن و صحبت کردن با دندان مصنوعی ممکن است کمی تمرین داشته باشد. احساس حجیم یا سستی غیرمعمول نیست ، در حالی که عضلات گونه ها و زبان شما یاد می گیرند دندان مصنوعی خود را در محل خود نگه دارید. جریان بیش از حد بزاق ، احساس اینکه زبان فضای کافی ندارد و تحریک یا درد جزئی نیز غیرعادی نیست. اگر سوزش دارید ، به دندانپزشک سینا حلاجی مراجعه کنید.

پروتز دندان مصنوعی چه مدت طول می کشد؟

در طی یک دوره خاص ، به دلیل سایش نرمال ، پروتز شما باید دوباره تمیز شود ، دوباره ساخته شود یا دوباره پایه گذاری شود. Rebasing به معنای ایجاد یک پایه جدید در حالی که دندانهای مصنوعی موجود را نگه دارید. همچنین ، با افزایش سن ، دهان شما به طور طبیعی تغییر می کند. این تغییرات باعث شل شدن دندانهای مصنوعی شما شده و جویدن را با مشکل روبرو می کند و لثه های شما را تحریک می کند. حداقل باید سالانه برای معاینه به دندانپزشک مراجعه کنید.

در اینجا نکاتی برای مراقبت از دندان مصنوعی شما آورده شده است:

 • هنگام دست زدن به پروتزهای خود ، روی یک حوله یا لگن آب خورده بایستید. دندان مصنوعی ظریف است و در صورت افتادن ممکن است خراب شود.
 • نگذارید پروتزدندان مصنوعی شما خشک شود. وقتی آنها را نمی پوشید ، آنها را در یک محلول خیساندن پاک کننده دندان یا در آب ساده قرار دهید. هرگز از آب گرم استفاده نکنید ، که باعث تاب خوردن آنها می شود.
 •  مسواک زدن روزانه دندان های مصنوعی رسوبات و پلاک های مواد غذایی را از بین می برد و از لک شدن آنها جلوگیری می کند. برای مراقبت از دندانهای مصنوعی شما ممکن است از یک تمیز کننده اولتراسونیک استفاده شود ، اما جای مسواک زدن دقیق روزانه را نمی گیرد.
 • قبل از اینکه پروتزدندان مصنوعی خود را بگذارید ، هر روز با مسواک نرم و نرم ، لثه ها ، زبان و کام خود را مسواک بزنید. این باعث تحریک گردش خون در بافت های شما شده و به از بین بردن پلاک کمک می کند.
 • اگر دندان های مصنوعی شما شکسته ، تراشه ، ترک خورده یا شل شد ، به دندانپزشک مراجعه کنید. خودتان وسوسه نشوید که آنها را تنظیم کنید – این امر می تواند به آنها آسیب برساند و قابل تعمیر نیستند.

4 comments

Having read this I thought it was really enlightening. I appreciate you taking the time and effort to put this content together. I once again find myself spending way too much time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it! Karyl Edgard Lenore

Hi there to every one, the contents present at this website are really amazing for people experience, well, keep up the nice work fellows. Mignonne Robinet Calvinna Allyson Filberte Addi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *