سلامت دهان و دندان از نظر بوعلی سینا

سلامت دهان و دندان از نظر بوعلی سینا

چگونه دندان سالمی داشته باشیم؟

داشتن دندانهای سفید و سالم سبب زیبایی چهره شما خواهد شد و لبخندتان را جذاب می کند . امروزه برای سفید کردن دندانها از روش های مصنوعی مانند بلیچینگ و… استفاده می کنند که هزینه زیاد و مشکلات فراوانی را به همراه دارد. اگر بخواهید لبخند زیبا و دندانهای سفید داشته باشید ، باید به رعایت بهداشت دهان و دندان بپردازید و در کنار این مورد از نسخه های طبیعی طب سنتی برای سفید کردن دندان که در این بخش از سلامت دهان و دندان  آورده ایم ، بهره کافی ببرید.

دندان کاملا سفید، طبیعی نیست

مزاج هر فرد رنگ دندانهایش را تعیین می کند ، بنابراین اگر فردی بگوید که هر چقدر مسواک می زنم و بهداشت دهان و دندان را رعایت می کنم اما دندانهایم سفید نیستند ، حقیقت دارد و در مقابل اگر فردی بدون سفید کننده های مصنوعی دندان های سفید و درخشانی داشته باشد باز هم حقیقت دارد.

انواع مزاج ها و رنگ دندان

افراد دارای مزاج صفراوی دارای دندان های سفید متمایل به زرد هستند.

افراد دموی نوعی تیرگی یا زردی در دندانهایشان به چشم می خورد و دندان های سفیدی ندارند.

سوداوی ها دارای دندان های تیره اما محکمی هستند که کمتر پوسیده می شود.

بلغمی ها دندان های شان کاملا سفید هستند.

داشتن دندان های سفید

چگونه دندان هایی سالم داشته باشیم؟ درمان درد دندان

دندان سالم، دندان سفید

اگر مغز دندان را بشکافید ، خواهید دید که دندانهایتان کاملا سفید نیستند و برای سفید کردن دندان ها باید از روش های دیگری استفاده کنید که اصلی ترین و مهم ترین آنها، تمیزی دهان و دندان است. اگر می خواهید دندان های تان سفید و درخشان باشند، باید دندان هایی سالم داشته باشید و دندان های شما نباید پوسیده باشد.

پس اقدام اولیه برای داشتن دندان های سالم و دوری از درد دندان باید نزد دندانپزشک بروید و پوسیدگی را برطرف و بعد بهداشت دهان و دندان را به دقت و به شکل دائم رعایت کنید. اگر می خواهید همیشه دندان های تمیز و سالم داشته باشید باید روزانه از مسواک ، نخ دندان و… استفاده کنید و در همه حال دندانهایتان را در اوج سفیدی نگه دارید.

سفید کردن دندان باعث زردی آن می شود

بلیچینگ یا سفید کردن مبالغه آمیز و غیر استاندارد دندان موجب آسیب به دندان می شوند زیرا مواد شیمیایی بکار رفته در آنها بخشی از سطح دندان را خراب می کنند. استفاده از این روش بعد از مدتی سبب نفوذپذیری دندان در برابر مواد رنگی و جرم ها می شود و به زردی دندان ها می انجامد . این کار علاوه بر اینکه موجب از بین رفتن سلامت دندان ها می شود ،هزینه زیادی نیز به همراه دارد بنابراین برای داشتن دندان و لثه سالم و تمیز ، بهداشت دهان و دندان و فرار از درد دندان را رعایت کنید.

درد دندان

داشتن دندان هایی سالم 

توصیه های ایمنی برای داشتن دندان های سالم

با دندان های خود چیزهای سفت مانند فندق و پسته و گردو نشکنید.

در خوردن تخمه زیاده روی نکنید زیرا موجب خراب شدن دندان ها می شود.

از خوردن خوراکی های سخت مانند ته دیگ های سخت و ضخیم که به فک فشار می آورد و به سلامت دندان های تان آسیب می زند ، خودداری کنید.بهتراست درمان درد دندان را پیگیری کنیم .

دندان پوسیده

خوردن خوراکی هایی مانند گوشت نیم پز یا استخوان گوشت که باید طولانی و سخت آنها را بجوید برای دندان مضر هستند.

خوردن خوراکی های گرم و سرد بلافاصله بعد از هم موجب ترک خوردن دندان ها و پوسیدگی آنها می شود .اگر می خواهید خوراکی های سرد یا گرم میل کنید ، صبر کنید دندان به دمای طبیعی برسد سپس سراغ خوراکی بعدی بروید. بین ماده غذایی سرد و گرم معمولا نیم ساعت تا یک ساعت فاصله بیندازید.

برخی از افراد چاق بعد از خوردن هر وعده غذایی در حلق خود انگشت می اندازند و غذاهای خورده شده را بالا می آورند ، این کار به دلیل بالا آمدن اسید فراوانی همراه مواد غذایی موجب پوسیدگی دندان می شود.

ریفلاکس معده به علت برگشت اسید معده به دهان سبب پوسیدگی دندان ها می شود پس بهتر است افرادی که دچار ریفلاکس معده هستند، برای حفظ سلامت دندان های شان زودتر درمان شوند .

از دندان های شیری خردسالتان مراقبت کنید و تا قبل از افتادن آنها به او خوراکی های سفت ندهید زیرا باعث آسیب دندان می شود.

افراد مبتلا به پوکی استخوان باید از خوردن خوراکی های سفت که به جویدن مداوم و سخت نیاز دارند، اجتناب کنند زیرا سبب شکستن دندانهایشان می شود.

دندان سالم

توصیه هایی برای داشتن دندان های سالم 

چند بار در روز مسواک بزنیم؟

وعده های غذایی تعداد مسواک زدن را تعیین می کند . بعد از صرف غذا از روی دندان و در فضای میان دندان ها باقیمانده غذاها را تمیز کنید.

برخی از افراد دوبار در روز غذا می خورند و بر همین مبنا باید دندان های خود را مسواک بزنند البته بهتر است برای پاک کردن رسوب اسید و بخارات معده روی لثه و زبان صبح ها قبل از خوردن غذا یک مسواک مختصر بزنند.

نوجوانان زیر 16 سال:

دندان پزشکان توصیه می کنند که افراد زیر 16 سال نباید به زرد بودن دندان هایشان توجه کنند، زیرا هنوز در حال رشد و گسترش است و ممکن است که تغییر رنگ دهد.

چای:

چای، به خصوص چای سیاه حاوی انواع تانین ها است که می تواند به مینای دندان آسیب برساند و منجر به زرد شدن دندان ها شود.نوشیدن بیش از حد چای حتی ممکن است مینای دندان را از بین ببرد و غذا های رنگی دیگر را نیز متصل کند.

شستن دهان یا غرغره کردن بعد از صرف غذاها و خوراکی هایی که رنگ یا غلظت زیادی دارند، برای کاهش درد دندان ضروری است. کسانی که عادت به نوشیدن قهوه، چای، خوردن شکلات و شیرینی دارند، باید برای جلوگیری از رنگ نگرفتن دندانهایشان به طور مرتب آنها را مسواک بزنند. درمان درد دندان با درو هم امکان دارد ونیاز به بررسی پزشک دارد .

خمیر دندان هم ممکن است باعث پوسیدگی شود ، اگر کسی به بهداشت دهان و دندان کاملا رسیدگی می کند ولی نتیجه ای نمی گیرد باید به خمیر دندانش شک کند و آن را تعویض کند زیرا بعضی خمیردندان ها حاوی موادی هستند که باعث پوسیدگی می شود.

اگر خمیر دندانتان فاسد شده باشد نه تنها دندانتان را تمیز نمی کند بلکه سبب پوسیدگی دندانها نیز می شود. وممکن است شما به پروتزثابت و متحرک نیاز پیدا کنید . پس حتما خمیر دندان کوچک بگیرید تا زودتر مصرف شود و زودتر بتوانید آن را تعویض کنید.

دندان سالم در لثه سالم

برای داشتن دندانهای سالم باید به مراقبت از لثه ها بپردازید زیرا دندان های سالم روی لثه های سالم رشد می کنند. به داروهایی که جهت رفع مشکلات دندان در طب سنتی وجود دارد ، «سنون» گفته می شود. سنون برای محکم کردن لثه برای افرادی که حین مسواک زدن دچار خونریزی لثه می شوند ، با هدف به دست آوردن سلامت دندان تجویز می شود.سنون علاوه بر مستحکم کردن لثه می تواند سبب جرمگیری دندانها شود و آنها را سفید و درخشنده کند.

دندان پوسیده

 نسخه های کاربردی برای داشتن دندان و لثه سالم 

سفید کردن دندان های زرد شده در خانه:

گزینه های سفید کردن دندان در خانه شامل:

چسب ها، ژل ها و خمیر دندان های سفید کننده بر پایه پراکسید می باشند و نتایج اولیه معمولا در چند روز اول مشاهده میشود.

اما برای بازدهی کامل باغید تا 12 ماه استفاده شود، این گزینه درمانی ارزانتر است. 

مهم نیست که چه تصمیمی میگیرید و کدام گزینه را انتخاب میکنید، اما همیشه قبل از شروع هر کدام حتما با دندانپزشک خود مشورت کنید.

نسخه های طبیعی برای سلامت لثه و دندان

کزمازک، سُعد، گل سرخ و سنبل الطیب را به مقدار مساوی بکوبید و با هم مخلوط نمایید و سپس الک کنید و با انگشت روی دندان ها به حالت مسواک کردن بکشید و نیم ساعت روی دندان های تان این ماده را بگذارید و سپس آبکشی کنید.

گشنیز را بو دهید و با کمی سرکه مخلوط نمایید و این محلول را غرغره کنید و روی لثه هایتان بکشید زیرا موجب استحکام لثه و دندان می شود.

به مقدار مساوی دم الاخوین، کزمازک، انزروت، کندر، تباشیر، گل سرخ، گلنار و پوست انار ترش را پودر و با هم ترکیب کنید تا آردی به دست آید و آن را به شکل مسواک با انگشت روی دندان بکشید.

بهترین داروهای دندان پوسیده

نصف استکان سماق را بجوشانید و صاف کنید و با گلاب مخلوط نمایید و سپس این محلول را غرغره کنید.

شش مثقال از عاقرقرحا، وج، کزمازک و سُعد را با سه مثقال از پوست انار، مازوی سبز، کندر، گلنار، گل سرخ و چهار مثقال از ریشه سوسن کبود و نشاسته کتیرا و گشنیز خشک بو داده پودر و مخلوط نمایید و حدود دو مثقال از ترکیب کف دریا و سنگ نمک را به مواد اضافه کنید و در آخر این ترکیب را به شکل مسواک با انگشت روی دندان ها یا لثه بکشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *