عمر ورکش دندان چقدر است ؟

عمر ورکش دندان چقدر است ؟


عمر روکش دندان ها وقتی برنامه ریزی شده و به خوبی انجام شوند می توانند سالها دوام داشته باشند. دکتر آندره شپرسون توضیح می دهد .

تصمیم برای سرمایه گذاری در روکش ها یک تصمیم مهم است و برای اکثر بیماران سرمایه گذاری قابل توجهی را شامل می شود. شما می خواهید بدانید که سرمایه گذاری شما خوب به نظر می رسد و همچنین طی سالهای متمادی عملکرد خوبی دارد. ماندگاری روکش ها چه مدت است و چه چیزی موفقیت آنها را تعیین می کند؟

عمر مفید روکش

روکش چیست؟

روکش پوسته نازکی از مواد پر کننده چینی یا کامپوزیت است که به مینای دندان متصل شده است. روکش ها شکل ، طول ، رنگ ، موقعیت و بافت سطح دندان را تغییر می دهند.

مینا یک پوشش قوی روی سطح دندان است که می توانیم با ژل اسید آن را درمان کنیم تا میکروسکوپ شود. چسب های رزینی یا عوامل باند مخصوص به سطح خشن متصل شده و پیوند بسیار محکمی ایجاد می کنند. این به دندانپزشک این امکان را می دهد که روی روکش پرسلن یا پر کردن رنگ دندان چسب بزند تا تغییراتی در شکل ، موقعیت ، طول و تغییرات جزئی ایجاد کند. طول عمر روکش ها بسیار عالی است وقتی که کاملاً به مینا چسبیده باشند ، در مورد روکش های پرسلن محکم تا 20 سال یا در مورد روکش های کامپوزیت 10-7 سال طول می کشد.

روکش های زیبا و سفارشی طراحی شده روی یک مدل. اینها روکش های چینی است که توسط یک سرامیست دندانپزشکی ساخته شده است.

روکش ها بسیار نازک هستند: بین 0.3-0.7 میلی متر

عمر روکش دادن

روکش چینی چه مدت دوام دارد؟

روکش پرسلن ، زیبا و واقعی ترمیم بسیار قوی است که سالهای زیادی گذشته است. حاشیه روکش روی مینا با مهر و موم بسیار محکم قرار می گیرد. در جلوی دهان دیدن پوسیدگی در این مکان ها در چاه مراقبت شده از دهان غیر معمول است. ما بیمارانی داریم که روکش آنها تقریباً 25 سال است. مواد چینی (سرامیک) بسیار سخت ، صاف و بادوام است. لک نمی زند ، رنگ خود را از دست می دهد و از روکش کامپوزیت رزین قوی تر است.

یک روکش به چند دلیل می تواند جایگزین شود:

 • لثه ها با گذشت زمان می توانند عقب نشینی کنند و حاشیه بین روکش و ریشه دندان را نشان دهند. این می تواند در طول سال ها کمی لکه دار شود. در بیماری که خط لثه خود را نشان می دهد ، این می تواند یک خط قهوه ای ظریف ایجاد کند.
 • با ضعف سرامیک و ساییدگی و استفاده روزانه ، روکش ها می توانند پس از سالها تراشه و شکسته شوند.
 • در صورت تغییر لقمه در اثر از دست دادن دندان ، فرسایش اسید یا پوسیدگی دندان ، ونیرها شکسته می شوند.

در اینجا چند نمونه از روکش های چینی قدیمی آورده شده است:

کمی لک و رکود لثه در اطراف روکش های 18 ساله که توسط دکتر شپرسون برای یکی از بیمارانش انجام شده است.

رنگ آمیزی و رکود در اطراف روکش های حجیم با شکل ضعیف که 14 سال سن داشتند. ترک ها شروع به شکل گیری می کنند. این روکش ها نیاز به طراحی مجدد و جایگزینی دارند.

روکش شکسته به دلیل تداخل گزش. دندان های پایین برای بهبود نیروها در هنگام جویدن دوباره مرتب شدند.

روکشی که در یک تصادف شکست. مانند دندان های طبیعی ، روکش ها نیز در معرض ضربه می توانند بشکنند.

این روکش ها توسط دکتر شپرسون در سال 1989 ساخته شده است. آنها اکنون 29 ساله هستند ، با برخی از رکودهای لثه که در لبخند قابل مشاهده نیست.

عمر روکش دندان چه مدت دوام می آورد؟

روکش کامپوزیت دندان رنگی مواد پر متصل به ساختار دندان است. می توان آنها را تقریباً بدون آماده سازی دندان استفاده کرد ، که باعث محافظه کاری و گزینه ای مقرون به صرفه می شود. آنها بر اساس یک طرح دیجیتالی یا یک موم ، در یک بازدید قرار می گیرند. نتیجه فوری است. روکش های کامپوزیتی رزین بیشتر دچار ساییدگی می شوند – رنگ آمیزی ، برش زدن ، حفره زدن و تغییر رنگ – و مانند روکش چینی دوام نخواهد داشت.

روکش های کامپوزیت 7-10 سال به طول می انجامد و در این مدت ممکن است به کارهایی برای لمس نیاز داشته باشید. انتظار دارید کمی برای نگهداری روکش های کامپوزیت هزینه کنید. در اینجا چند نمونه از روکش های کامپوزیت با افزایش سن وجود دارد:

روکش های کامپوزیتی 10 ساله که شروع به سوراخ شدن و لکه دار شدن می کنند.

این روکش های کامپوزیتی رزین 7 ساله هستند. آنها شروع به لکه گیری و حفره می کنند و بیمار ما گزینه با دوام تری را می خواهد.

این روکش کامپوزیت در تلاش بود تا یک دندان خاکستری را مخفی کند. گزش صاف بود و بیمار دندانهایش را خرد می کرد. کامپوزیت از مقاومت کافی در برابر نیروهای گزش برخوردار نبود.

ما روکش کامپوزیتی بسیار محافظه کارانه ای برای این بیمار انجام دادیم تا دندانهای برش چرخش خود را اصلاح کند.

همین مورد بعد از سفید شدن و 2 روکش کامپوزیت کوچک. عکس پس از 4 سال گرفته شده است.

بعد از 11 سال آنها هنوز قابل قبول به نظر می رسیدند. روکش های کامپوزیت توسط دکتر Shepperson انجام شده است.

آیا من نیاز به جایگزینی روکش های خود دارم؟

بله ، به احتمال زیاد در طول زندگی شما در برخی از مراحل روکش شما باید تعویض شود ، به خصوص اگر در سنین پایین با روکش کار را شروع کنید. وقتی زمان تعویض آنها است ، توسط دندانپزشک جلا داده شده ، دوباره آماده شده و دوباره انجام می شوند. با هر بار جایگزینی ، مقدار کمی مینای دندان برداشته می شود و در صورت باقی ماندن مینای دندان ، گاهی اوقات ممکن است نیاز به جایگذاری روکش های قدیمی باشد.

روکش دندان
zircon dentures is a perfect dental cosmetics

آیا روکش بهترین گزینه است؟

روکش برای بیماران می تواند زندگی را تغییر دهد و انجام آن در دستان باتجربه ، مدت طولانی طول خواهد کشید.

برنامه ریزی دقیق و طراحی مناسب برای موفقیت روکش ها حیاتی است. بیشتر از همه یک دندانپزشک برای چسباندن روکش ها روی دندان ها به مینا نیاز دارد . اگر مینای دندان ناکافی از طریق سایش دندان یا فرسایش اسیدی وجود داشته باشد ، روکش آنچنان محکم نخواهد بود و ممکن است خرد شود یا شکسته شود.

هر موردی نیاز به ارزیابی دقیق دارد و دندانپزشکی ماهر در روکش ، ارزیابی زیر را انجام می دهد:

 1. چه مقدار مینای دندان باقی مانده است تا به آن متصل شود. اگر مقدار کافی نباشد ، تاج (پوشش 360 درجه) ممکن است گزینه بهتری باشد.
 2. مقدار دندان تغییر مورد نیاز است. در صورت نیاز به تغییرات بزرگ در موقعیت ، ممکن است ابتدا به برخی از جابجایی های ارتودنسی جزئی نیاز باشد. گاهی اوقات ، اگر با ارتودنسی مانند Invisalign بتوان لبخندی زیبا به دست آورد ، پس اصلا نیازی به روکش نیست.
 3. رنگ زمینه ای دندان . دندانهای بسیار تیره ، سیاه یا خاکستری رنگی که به سختی با روکش پوشانده می شوند. اینها با تاج بهتر مدیریت می شوند.
 4. نیش شما و اینکه آیا قبل از قرار دادن روکش نیاز به اصلاح دارد یا خیر. نحوه استفاده از دندان های شما برای موفقیت روکش ها بسیار مهم است. دندانپزشکی را انتخاب کنید که واقعاً می داند چگونه نیش شما را به درستی ارزیابی کند ، تا مطمئن شوید که روکش شما را به خطر نمی اندازد یا نیاز به اصلاح قبل از روکش ندارد.
 5. سن شما و تأثیر حذف مینای دندان . اگر دندان ها از طریق سایش دندان ، پرکردگی های قدیمی ، فرسایش اسیدی آسیب دیده باشند ، دندانپزشک به طور کلی روکش های چینی یا تاج را به شما توصیه می کند. اگر جوان هستید و دندانهایتان با مینای دندان کامل زیبا هستند ، یک دندانپزشک ممکن است روکش کامپوزیت Invisalign یا حداقل آماده سازی را به شما پیشنهاد دهد. این اجازه می دهد تا مینای دندان حفظ شود.

چه کسی باید روکش من را انجام دهد؟

دندانپزشکی با تجربه انتخاب کنید ، تا اطمینان حاصل کنید که آنها با توجه به بهترین راه حل برای شما ، مورد شما را ارزیابی و طراحی می کنند. طراحی و برنامه ریزی روکش های شما تفاوت زیادی در دوام روکش های شما ایجاد می کند. از دندانپزشک خود بخواهید که موارد موفقیت خود و چگونگی مدیریت شکست روکش های ضعیف را به شما نشان دهد. یک دندانپزشک خوب خوشحال خواهد شد که نتایج را با شما در میان بگذارد.

در دفتر ما از طراحی لبخند دیجیتال ، یک تکنیک برنامه ریزی سه بعدی برای ارزیابی و طراحی یک مورد استفاده می کنیم. بخشی از ارزیابی ما ارزیابی نیروهای گزش است که بر روی پرونده شما تأثیر می گذارد و ما در این زمینه بسیار باتجربه هستیم.  دکتر سینا حلاجی و بسیاری از کارهای او شامل اصلاح گزش های فرسوده قبل از روکش و همچنین بهبودهای آرایشی و بهداشتی می باشد. تیم وی آموزش دیده است تا قبل از شروع درمان ، پرچم های قرمز را تشخیص دهد.

دکتر شپرسون جایگزین روکش های کامپوزیت قدیمی شد و با استفاده از روکش و تاج های جدید پرسلن نیش فرسوده را اصلاح کرد. بیمار زیبای ما اکنون دارای یک راه حل با دوام است که شکل ، رنگ ، ساییدگی دندان و گزش آسیب رسان را اصلاح می کند.

اطلاعات بیشتر در مورد این مورد را اینجا بخوانید.

مهمتر از همه ، این تمرین بر حفظ مینای دندان و ارائه راه حل های محافظه کارانه با توجه به سلامتی و زیبایی شما متمرکز است.

چگونه می توانم از روکش های خود مراقبت کنم؟

در اینجا چند نکته برای مراقبت از روکش های خود آورده شده است:

 • از دندان های خود به عنوان ابزار استفاده نکنید. حتی عادت هایی مانند ناخن جویدن می تواند نیروهای عظیمی را به روکش ها وارد کرده و باعث از بین رفتن آنها شود. عادت های دیگر مانند گاز گرفتن خط ماهیگیری ، نخ دوختن ، باز کردن بطری ها یا مهر و موم های پلاستیکی می تواند به روکش ها آسیب برساند.
 • اگر در حال ساییدن دندان های خود هستید ، از دندانپزشک بخواهید یک آتل محافظ برای شما بسازد. اینها بیشتر در شب استفاده می شوند.
 • مقدار نوشیدنی های لکه دار مانند چای و قهوه را تعدیل کنید.
 • مرتباً به یک متخصص بهداشت مراجعه کنید و واقعاً به خوبی از لثه های خود مراقبت کنید. روزانه نخ دندان بکشید و از مسواک نرم یا سر مسواک برقی استفاده کنید. در نتیجه سعی کنید از رکود لثه و در معرض حاشیه روکش جلوگیری کنید.
 • از خمیر دندان با فرمول سایش کم استفاده کنید. مارک های تجاری اغلب ذرات بزرگتری دارند که می توانند روکش ها را خراشیده کنند. از دندانپزشک یا متخصص بهداشت خود توصیه هایی بخواهید.
 • میزان مصرف اسید خود را تعدیل کنید – بدون آبلیمو در آب ، نوشابه یا رژیم های غذایی سرکه ای – آنها می توانند دندان هایی را که از روکش ها پشتیبانی می کنند ، حل کرده و با گذشت زمان به کامپوزیت ها آسیب برساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *